Zarządzanie czasem w sprzedaży
Jaki jest w ogóle sens zarządzania czasem w sprzedaży? Przecież, to od sposobu zachowania klientów zależy wiele naszych codziennych czynności. Rozwój umiejętności sprawnego zarządzania czasem potrafi w bardzo dużym stopniu wpłynąć na Twoją efektywność pracy.
Naszym celem winno być na tyle sprawne organizowanie czynności, które pozwoli na poświęcenie czasu zarówno klientom, ale przede wszystkim samym sobie. Nadto winniśmy jeszcze zabezpieczyć pewne rezerwy czasowe na różne nieprzewidziane sytuacje. Klienci przecież mogą i bardzo często lubią pożerać nasz czas, wykorzystując nasze słabości oraz brak asertywności. Kolejno możemy poświęcać zbyt dużo czasu klientom, którzy nie generują dużych przychodów dla naszej firmy. Z kolei tym, którzy mają znaczny wpływ na dochody naszej firmy będziemy poświęcać zbyt mało czasu. Jak zatem organizować czynności każdego dnia w sposób jak najbardziej efektywny?
"Podstawą rozwoju wszelkich
umiejętności organizacyjnych
jest planowanie pracy"
Podstawą rozwoju wszelkich umiejętności organizacyjnych jest planowanie pracy. Umiejętność ta bowiem zapobiega myśleniu życzeniowemu: „Jeżeli nie wiesz, dokąd zmierzasz z pewnością nigdy tam nie dojdziesz”. Planowanie porządkuje sprawy oraz pomaga koncentrować się na najważniejszych priorytetach. Dzięki niemu możemy sprawdzać, czy wszystkie czynności zostały uwzględnione. Nadto planowanie motywuje nas do działania.
Metody sprawnego zarządzania czasem rozpoczynają się od wypisania wszystkich czynności zaplanowanych do zrobienia. Kolejnym krokiem jest nadanie właściwych priorytetów każdej z czynności z osobna.
Naszym pierwszym krokiem winno być wypisanie wszystkich zadań wraz z planowanym terminem ich wykonania. Kolejno ważne jest nadanie odpowiednich priorytetów każdej planowanej czynności z osobna. Niezwykle pomocna w tym będzie prosta i bardzo użyteczna Reguła Pareto, która pozwala na zdecydowane zwiększenie skuteczności osobistej do realizacji określonego celu. Historia zasady Pareto rozpoczęła się w 1897 roku, kiedy to włoski ekonomista i socjolog Markiz Vilfredo Federico Damaso Pareto stwierdził, że 20% mieszkańców Włoch posiada 80% majątku zgromadzonego w tym państwie. Od tego momentu coraz większa liczba zjawisk ekonomicznych i gospodarczych okazywała się podlegać zasadzie 80/20.
20% naszych wysiłków przynosi aż 80% efektów.
Oczywiście – w przybliżeniu, gdyż proporcje liczb mogą być nieco inne, ale chodzi o widoczny brak równowagi między nakładem pracy, a efektem. Aczkolwiek fakt, że 20% czynności przynosi nam aż 80% rezultatów, a 80% czynności generuje tylko 20% skutków, daje podstawy do wysnucia optymistycznego wniosku, że możemy działać sprawniej i być bardziej skuteczni.
Czasami możliwe jest delikatne odstępstwo od zasady 20%/80% ze zmianą procentową na 30%/70% - 30% naszych wysiłków przynosi 70% efektów.
- Niezależnie od układów procentowych 20/80% , 30/70% w efektywnym zarządzaniu czasem najistotniejsze jest określenie priorytetów, które najprawdopodobniej dadzą nam, aż 80 %, bądź 70% rezultatów
- Uwzględniając regułę Pareto wiele firm opiera swoją strategię sprzedaży o segmentację klientów; zgodnie z którą klienci, którzy generują 70-80% obrotów są obsługiwani przez działy KEY CUSTOMERS
Dlatego uwzględniając regułę Pareto w sprzedaży możemy z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, że
-20 % klientów daje nam w przybliżeniu, aż 80 % obrotów (przychodów)
- 20 % naszych nakładów czasowych na pracę z klientami może dać nam, aż 80 % efektów sprzedażowych
- 80% całego portfolio naszych klientów może dać nam tylko 20 % przychodów
Więcej informacji dotyczących umiejętności zarządzania czasem w sprzedaży znajdziesz w książce Krzysztofa Czupryńskiego "Sztuka sprzedaży w praktyce-praktyczny poradnik szkoleniowy" Książka techniki sprzedaży
Szkolenia sprzedażowe Sales Power School® rozwijają umiejętność zarządzania czasem w sprzedaży
w bardzo praktyczny sposób.
Skontaktuj się z nami, aby poznać więcej szczegółów.