G-2LH5X6K299

Wybierz swój język

 

Język korzyści w sprzedaży

 

 

Czym jest język korzyści ?

Język korzyści to technika sprzedażowa polegająca na zamianie cech i zalet oferowanego produktu na potencjalne korzyści dla kupującego.

W naszym przekonaniu u podstaw tej metody sprzedażowej jest zrozumienie sposobu myślenia naszego klienta. Najczęściej naszych rozmówców nie interesuje wcale nasza firma, nasza osoba, nasze produkty, ale korzyści jakie będzie miał z decyzji zakupowej. Wielu sprzedawców zapomina o tym fakcie próbując na różne sposoby przekonywać klientów do zakupu. Spójrzmy na rysunek odzwierciedlający sposób myślenia naszych klientów:

"Co ja będę z tego miał?"

 

Rysunek 1. Sposób myślenia naszych klientów

Sposób myślenia naszych klientów jest jakby ciągłym poszukiwaniem odpowiedzi na pytanie: „Co ja z tego będę miał?” Zmusza to sprzedawcę do formułowania swojego przekazu w kierunku ciągłego akcentowania potencjalnych korzyści dla klienta.

W praktyce tą bardzo skuteczną metodę komunikacji z klientem można stosować w odniesieniu szczególnych właściwości:

- naszego produktu

- naszej całej oferty asortymentowej

Z podobnym powodzeniem możemy ją również stosować w odniesieniu do:

- naszej osoby. Współpraca z naszą osobą może przecież przynieść wiele korzyści dla nowych partnerów.  Jest to szczególnie ważne we wszystkich działalnościach biznesowych opartych o model B2B

- firmy. Na podstawie różnych elementów przewagi rynkowej sprzedawca stara się uwypuklić najważniejsze korzyści dla klienta w odniesieniu do konkretnych zalet wynikających z unikalnej oferty przedsiębiorstwa

- konkretnych właściwości oferowanej usługi. Profesjonalny sprzedawca stara się podkreślać specyficzne właściwości danej usługi, a nie tylko tych związanych bezpośrednio z samym produktem. Czasami dla naszych klientów większy bodziec zakupowy będzie stanowiła konkretna korzyść wynikająca ze szczególnej cechy i zalety konkretnej usługi. Przykładowo właściwości te mogą związane sposobem dostarczania usług, gwarancji oraz jej szybkości wykonania

- korespondencji handlowej. Sprzedawca stosujący na co dzień język korzyści stara się systematycznie zwiększać listę cech, zalet i korzyści konkretnych produktów i właściwości. Zebrane informacje mogą posłużyć do przygotowania odpowiednich materiałów reklamowych, których celem jest wykazanie wszystkich korzyści handlowych.  Forma marketingowa może przyjmować postać tabel zbiorczych konkretnych właściwości, porównań naszych produktów do konkurencyjnych, różnych zestawień, które mogą być używane w korespondencjach handlowych. 

Zatem język korzyści to szczególna forma rozmowy sprzedawcy z klientem polegająca na tworzeniu pozytywnych konkretnych komunikatów sprzedażowych. Umiejętność ta powoduje u samego sprzedawcy ciągłą koncentrację na pozytywnych właściwościach swojej propozycji sprzedażowej.

Efektem stosowania na co dzień tej metody sprzedażowej jest przede wszystkim:

- Wzrost wiary w sprzedawane produkty i usługi. Poprzez ciągłe poszukiwanie pozytywnych właściwości sprzedawca systematycznie buduje pozytywne przekonanie odnośnie swojej propozycji sprzedażowej. Jest to niezmiernie istotne, jeżeli weźmiemy szczególnie pod uwagę typową postawę naszych klientów, którzy bardzo często próbują osłabić nasz przekaz sprzedażowy. Wyrachowany kupiec wie w jaki sposób obniżyć naszą pewność siebie, stąd bardzo często lubi wykazywać liczne minusy naszej propozycji.  

- Stosowanie języka zrozumiałego przez klienta. Nadrzędnym celem używania techniki mówienia językiem korzyści jest to, aby sprzedawca nauczył się komunikować z klientem w sposób łatwy do zrozumienia. W praktyce jednak wielu handlowców bardzo często stosuje bardzo skomplikowany język. Podobnie jedną z anty kompetencji handlowych jest nadużywanie terminów technicznych oraz niezrozumiałego słownictwa branżowego. Może to wydać Ci się nieprawdopodobne, ale handlowcy, którzy pracują w jednej firmie ok kilku lat lubią używać licznych potocznych nazw produktów często zapominając o tym, że nasz klient nie potrafi znaleźć żadnego sensownego słownego odpowiednika. Dlatego:

 

"Mówienie językiem korzyści powoduje, że nasz przekaz informacji

staje się dla klienta bardzo klarowny i konkretny.

Poprzez eliminację różnych niepotrzebnych i czasochłonnych wypowiedzi

sprzedawca oszczędza wiele czasu

wypowiadając bardzo czytelne i przekonujące rozmówców komunikaty"

 

 

 

- Łatwiejsze projektowanie pytań otwartych. Sprzedawca przygotowujący swoje materiały sprzedażowe w formie zestawień cech, zalet i korzyści zdecydowanie łatwiej opanowuję techniki rozpoznawania potrzeb. Pracując z wieloma handlowcami bardzo często spotykałem się z sytuacją, że sprzedawca nie potrafił wdrożyć wiedzy dotyczącej technik zadawania pytań otwartych w praktyce. W takim wypadku nasze szkolenia rozpoczynałem od wypisania wszystkich cech, zalet i korzyści produktu, który na co dzień sprzedaje sprzedawca. Dopiero po intensywnej „burzy mózgów”, gdzie wspólnie wypisaliśmy wszystkie cechy, zalety i korzyści wybranego produktu sprzedawca był w stanie zaprojektować skuteczne pytanie otwarte. Poprowadzenie szkoleń właśnie taką metodą było podyktowane tym, że jeżeli sami nie znamy dobrze właściwości pozytywnych naszego produktu to z pewnością nie będziemy mogli zaprojektować i zastosować skutecznych pytań otwartych w praktyce.

 

Cecha to każda specyficzna właściwość produktu lub usługi, np.:

 

  • Wielkość
  • Forma wykonania
  • Kolor
  • Smak
  • Jakość
  • Konkretny parametr techniczny produktu
  • Warunki sprzedaży
  • Forma płatności
  • Warunki dostawy
  • Cena
  • Serwis
  • Użyteczność
  • Zastosowanie
  • Obsługa klienta.

Zaleta to właściwość funkcjonowania produktu lub usługi. Chodzi tu o kwestie: w jaki sposób produkt i usługi mogą być przydatne dla klienta? Jakie mają zastosowanie? Innymi słowy, to pozytywna wartość jakiegoś wyrobu, funkcjonalność, pożytek, np.:

 

  • Najszybszy samochód w swojej klasie
  • Najlepiej sprzedający się produkt na rynku
  • Najoszczędniejszy silnik benzynowy
  • Najlepiej wyglądający samochód w swojej klasie
  • Możliwość zastosowania w wielu rozwiązaniach produktowych
  • Możliwość użytkowania bez dodatkowego oprogramowania
  • Możliwość wykorzystania w wielu aplikacjach jednocześnie
  • Możliwość stosowania bez dodatkowego oprzyrządowania.
  • Najlepiej sprzedający się produkt na rynku
  • Forma zapakowania

 

Korzyść z produktu lub usługi to rezultat uzyskiwany przez nabywcę, dzięki pewnej zalecie mogącej zaspokoić POTRZEBĘ nabywcy. Kluczowa jest tu kwestia: Co ja jako klient będę z tego miał?, np.:

 

  • Zysk na czasie, inaczej oszczędność czasu
  • Większy zarobek
  • Większe zyski finansowe
  • Większe oszczędności
  • Zabezpieczenie przed uszkodzeniem
  • Zmniejszenie ryzyka
  • Uniknięcie błędów
  • Zwiększenie bezpieczeństwa rodziny
  • Poczucie luksusu
  • Przynależność do pewnej grupy społecznej
  • Większe przychody ze sprzedaży
  • Wpływ na swoje pieniądze
  • Większe marże netto.
  • Poczucie bezpieczeństwa
  • Zarobek na ograniczeniu dodatkowych wydatków
  • Prestiż

 

Używanie języka korzyści na przykładzie wybranej cechy: nowoczesny i wygodny fotel kierowcy.

 

 

CECHA

ZALETA

KORZYŚĆ

Nowoczesny i wygodny fotel kierowcy

 

 

 

 

 

 

 

Regulacja ustawień pamięci pozwalająca

na zapis trzech

ustawień domyślnych użytkownika

 

Regulacja zagłówka fotela w wielu             płaszczyznach

 

Pełny zakres regulacji odcinka lędźwiowego

 

Podgrzewane siedlisko z funkcją masażu

 

Komfort podczas jazdy

 

Możliwość odbywania dłuższych podróży bez konieczności zatrzymywania –

mniejsze uczucie  zmęczenia podczas długich podróży

 

Rozwiązanie problemów związanych z ustawieniem fotela

 

Zdrowotny wpływ na kręgosłup

Tabela 1. Używanie języka korzyści na przykładzie wybranej cechy: atrakcyjny wygląd samochodu

 

W tabeli 1 staramy się rozwinąć cechę: atrakcyjny wygląd samochodu. Pozornie może nam wydawać się, że sama ta cecha będzie kojarzyła się klientowi z licznymi zaletami i korzyściami z niej wynikającymi. Niemniej i tak warto podkreślić wszystkie związane z tą cechą właściwości produktu w sposób przedstawiony przeze mnie, by spowodować pozytywne reakcje naszego klienta. Nierzadko nawet uśmiech na jego twarzy.

 

 

 

„Aby móc w praktyce używać języka korzyści konieczne jest

głębokie zastanowienie się nad oferowanym produktem

w  kategorii wszystkich pozytywnych aspektów wynikających z jego użytkowania”

 

 

Mówienie językiem korzyści jest bardzo skuteczną techniką sprzedażową, która sprawdza się w wielu branżach technicznych. Oferowane przez sprzedawców tego sektora gospodarki produkty posiadają bowiem mnóstwo konkretnych właściwości technicznych, które w sposób bezpośredni oraz pośredni decydują o szeregu zalet i korzyści dla nabywców. Dlatego pracownicy działów handlowych firm wytwarzających produkty techniczne i zaawansowane technologie powinni posiadać odpowiednią wiedzę techniczną, pozwalającą im na poszukiwanie konkretnych zalet wynikających z odpowiedniej cechy produktu.

 

„Im więcej wymienimy cech, zalet i korzyści

tym większą wartość będzie miał produkt dla klienta

 

 

Więcej informacji dotyczących umiejętności mówienia językiem korzyści w sprzedaży znajdziesz w książce Krzysztofa Czupryńskiego "Sztuka sprzedaży w praktyce-praktyczny poradnik szkoleniowy" Książka techniki sprzedaży

 

 

SZKOLENIA SPRZEDAŻOWE W JĘZYKU POLSKIM I ANGIELSKIM

 

 

 

Nasze szkolenia w innych krajach

 

 

 

Wydawca książek w języku polskim i angielskim

 

 

 

 


WIZJA

Mamy aspiracje by stać się najlepszą  firmą doradczo-szkoleniową specjalizującą się tylko i wyłącznie w szkoleniach  sprzedażowych.  Wykorzystując  nasze osobiste praktyczne doświadczenie wyniesione z wielu branż jesteśmy ekspertem w prowadzeniu profesjonalnych szkoleń. handlowych.

 

 

VISION

We have aspirations to be the best sales training company.

Using our sales personal practice  experience, which has been taken away from many trades, we are experts in professional trainings.

 

 

 

 MISJA

Pragniemy inspirować  przede wszystkim do zmian zachowań handlowych osób prywatnych, wszelkich instytucji oraz przedsiębiorstw. Ogólnie  rzecz mówiąc: wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób zetknęli  się w swoim życiu ze sprzedażą. Doradzamy w sposób praktyczny. Poprzez nasze efektywne programy i sesje szkoleniowe pomagamy naszym klientom zwiększyć ich zyski . Z jednej strony uczymy jak bronić się przed manipulacjami w sprzedaży, z drugiej jednak sami ich nie stosujemy. Istotna jest dla nas etyka w biznesie. Począwszy od drobnej sprzedaży detalicznej po negocjacje wielomilionowych kontraktów  w branżach technicznych dajemy praktyczne „know-how” dopasowane do  realiów. rynkowych. 

 

MISSION

 

We want to inspire You. Above all, to change individuals, every institution and companies trade’s behaviours. Generally speaking: everyone, who touched with sales, no matter what way. We advise in practice. Through our effective programs and trainings we help our customers to increase their incomes. On the one hand, we learn how to defend aganist sales manipulations. On the other hand, we ourselves do not use it.

 

Business ethics is very important to us. Starting in small retails sales and finishing in big millions contracts in technical sectors we give You practice „Know-How” suitable to Your reality.

Our coach and advisor team are people possessed practical experience in sales.